Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji
od pon - pt od 9:00 - 20:00

kontakt@camibero.pl

NIP: 79 720 701 50
REGON: 383819223
Bo wszystko czego chcesz jest tuż przed tobą I widzisz,
jak niemożliwe staje się prawdą I żadne ściany nie mogą Cię już zatrzymać

rozpocznij podróż

Jak pisać nazwiska gości na zaproszeniach?

Podczas przygotowywania papeterii, zdarza się, że imię i nazwisko gościa pojawia się w innym przypadku niż mianownik. O ile z odmianą imienia nie ma większych problemów, to co zrobić aby uniknąć błędu w nazwisku?

 

 

Zgodnie z zasadami języka polskiego:

„jeśli tylko jest możliwe przyporządkowanie nazwiska jakiemuś wzorcowi odmiany, należy je odmieniać.Wybór odpowiedniego wzorca odmiany zależy głównie od: 1) płci właściciela, 2) jego narodowości, 3) zakończenia nazwiska (może chodzić albo o zakończenie fonetycznej formy nazwiska, albo o zakończenie tematu).”

Trzymając się powyższej reguły, czasami odmienione nazwiska brzmią „dziwnie” i nienaturalnie, przez co zaczynamy wątpić w poprawność naszych starań, a później pojawia się mętlik w głowie.

Z pomocą przychodzi nam generator, który trzymając się zasad języka polskiego oraz mając w ryzach wszystkie wyjątki, odmieni nazwiska za nas.

Musimy jednak liczyć się z tym, że mimo poprawnej odmiany, niektórzy goście twardo będą utrzymywać, że ich nazwiska się nie odmienia. Co w takiej sytuacji zrobić? Według zasad dobrego wychowania, powinniśmy takie stanowisko uszanować. Jeśli nie wiemy czy dana rodzina odmienia swoje nazwisko, zawsze możemy do nich wcześniej zadzwonić i zapytać.

Poprzednie wpisy

Dress Code – jak poinformować o nim gości?

26 czerwca 2022 czytaj więcej

Papeteria Ślubna:  Nie zapomnij o…

26 czerwca 2022 czytaj więcej

Jak przygotować listę gości do realizacji papeterii?

26 czerwca 2022 czytaj więcej

NEWSLETTER

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymać powiadomienie o specjalnej ofercie i nowościach w naszym sklepie.